eBank

HPB u 2014. ostvarila rekordnu operativnu dobit; visoke rezervacije na starom portfelju uzrokovale gubitak


Hrvatska poštanska banka izdvojila dodatne rezervacije koje se odnose na plasmane odobrene prije 2009. čime je pokrivenost loših kredita premašila 60 posto.

Operativna dobit Banke porasla 13%, na 296 milijuna kuna. Zbog dodatnih rezervacija na plasmane najvećim dijelom odobrene prije 2009. gubitak Banke iznosi  630,5 milijuna kuna 

  • Pokrivenost djelomično nadoknadivih i nenadoknadivih kredita porasla sa 52,5% krajem rujna na više od 60% krajem godine dok je prosjek bankarskog sustava oko 50%
  • Krediti stanovništvu porasli 7%; rast stambenih kredita čak 11% što predstavlja značajno povećanje tržišnog udjela Banke
  • Depoziti poduzeća porasli 8%, štednja građana veća za 1%

Hrvatska poštanska banka je u 2014. ostvarila rekordnu operativnu dobit u iznosu od 296 milijuna kuna što je 13% više u odnosu na godinu ranije. Unatoč dobrom operativnom rezultatu Banka je, zbog povećanih rezervacija, iskazala neto gubitak od 630,5 milijuna kuna. Rezervacije su učetverostručene u odnosu na 2013. i najvećim se dijelom (oko 90%) odnose na plasmane odobrene prije 2009. godine. Nakon dodatnih rezerviranja pokrivenost djelomično nadoknadivih i nenadoknadivih kredita Banke premašila je 60% što je iznad prosjeka hrvatskog bankarskog sektora koji iznosi oko 50 posto.

Imovina Banke krajem 2014. godine iznosi 17,4 milijardi kuna nakon pada od 5% na što su primarno utjecale rezervacije.

Krediti stanovništvu nastavili su rast (+7%) pri čemu je naglašeno povećanje stambenih kredita od 11 posto i nastavak rasta tržišnih udjela u ovom segmentu poslovanja. U posljednjem tromjesečju započela je optimizacija kreditne izloženosti i prilagodba kapitalnim zahtjevima te je, uslijed određenih povrata u segmentu poslovanja s poduzećima, razina bruto kredita 5% posto manja nego krajem 2013.

Banka je tijekom 2014. promijenila strukturu depozita - depoziti financijskih institucija velikim su dijelom vraćeni, a nastavljen je rast depozita trgovačkih društava (+8%) i stanovništva (+1 %). Istodobno, Banka je diverzificirala strukturu ukupnih izvora ugovaranjem povoljnog dugoročnog kredita zbog čega su primljeni krediti porasli 40 posto.

Najznačajniji utjecaj na rast operativne dobiti Banke u 2014. imao je skok neto kamatnog prihoda (+12%). Pritom je viša prosječna glavnica plasmana generirala rast kamatnih prihoda za 3%, a zahvaljujući ugovaranju povoljnijih izvora kamatni troškovi su sniženi za 7 posto.

Značajni skok prihoda Banke i minimalni rast troškova (+1%) rezultirali su daljnjim poboljšanjem C/I pokazatelja efikasnosti poslovanja sa 62,5% u 2013. na 60% krajem 2014. godine. Organizacijsko i procesno restrukturiranje Banke tijekom 2015. omogućit će daljnje  uštede i poboljšanje efikasnosti.

Iskazani gubitak umanjio je kapitalnu bazu Banke te je ukupni kapital smanjen na 850 milijuna kuna, a stopa adekvatnosti regulatornog kapitala iznosi 6,7 posto. Banka će zajedno s vlasnikom u što kraćem roku ojačati kapitalnu poziciju i ostvariti zahtjevanu adekvatnost kapitala.

„Unatoč odličnoj operativnoj dobiti, godinu završavamo s gubitkom zbog rezervacija na portfelj pretežno stariji od šest godina. Iako nam je operativni rezultat dobar, u kratkom ćemo roku dodatno reorganizirati poslovanje Banke i povećati efikasnost. Ohrabruje nas i prošlogodišnji rast tržišnog udjela kredita stanovništvu koji su u našoj Banci pretežno u kunama, komentira rezultate 2014. i plan za 2015. Tomislav Vuić, predsjednik Uprave HPB-a.   

Povratak na novosti